Od września drożej za wodę

21 09 2009

Od 01.09.2009 drożej za wodę

Pieniadze1

W piątek radni uchwalili nowe stawki. W przypadku wody SA one inne dla odbiorców indywidualnych i przedsiębiorców. Od lat są zróżnicowane też w zależności od źródła pochodzenie. – Więcej kosztuje woda, którą kupujemy w Alwernii, a mniej pobierana z naszych studni, ale uchwalone stawki nie pokryj rzeczywistych kosztów i z budżetu dopłacimy do ścieków 100 tys. zł, a do wody dwa razy więcej – mówi Szymon Łytek, wójt gminy.

Z podziałem na taryfy ze względu na dostawcę nie zgadza się Marian Paszcza, za kadencji którego – gdy był wójtem – wprowadzono taki system. – Taka politykę należy już zmienić, bo w jednej gminie ludzie nie powinni płacić różnych stawek i ich nie interesuje to, że gmina drożej kupuje wodę, tylko fakt, że w sąsiedniej miejscowości ludzie płacą mniej – mówi radny, który nie głosował nad wprowadzeniem nowych taryf.

Wójt Łytek zgadza się z takim stanowiskiem już w zeszłym roku proponował ujednolicenie stawek. Wtedy radni nie przestali na to. Teraz niektórzy o tym mówią i sprawa stanęła na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej. Nie wiadomo czy będą jednomyślni, bo dla zamieszkałych w ,,tańszym” rejonie wyrównanie cen nie jest korzystne. – Musimy dokonać analizy i stopniowo w ciągu dwóch, trzech lat doprowadzić do jednakowych stawek. Jednorazowo jest niemożliwe, bo dla obecnie  ,,tańszej” grupy, podwyżka byłaby zbyt drastyczna – tłumaczy wójt. Sytuacja się zmieni, gdy gmina wybuduje uzdatnialnię wody przy istniejącej studni w Dąbrowie Szlacheckiej. Docelowo jej wydajność zwiększy się sześciokrotnie i komunalny wodociąg będzie mógł przejąć część sieci podpiętej do Alwerni.

Nowe stawki za metr sześc. Wody (dotychczasowe w nawiasie):

– dla mieszkańców z miejscowości zaopatrywanych z gminnych ujęć: części Czernichowa, Dąbrowy Szlacheckiej, Kamienia,  Kłokoczyna, Rusocic, części Rybnej, Wołowic, Zagacia  – 2,65 zł. (2,40zł.), dla przedsiębiorców tego rejonu – 3, 80zł. (3,70).

– dla mieszkańców z miejscowości zaopatrywanych w wodę kupowaną w Alwerni: części Czernichowa, Nowej Wsi Szlacheckiej, czołówka, Przegini Duchownej, Przegini Narodowej, części Rybnej – 3zł (2,85) zł, dla firm – 4,20 zł (4,10)

– odprowadzenie metra sześc. Ścieków kanalizacją komunalną kosztować będzie 2,50 zł (2,20),

a odbiorcy ścieków z posesji z szambami za ich wywóz do oczyszczalni ścieków zapłacą 5 zł (bez zmian).

Opłata abonamentowa wzrośnie o 50 gr. i będzie jednakowa dla wszystkich odbiorców – 2 zł. Za takimi stawkami głosowało 11 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, a jeden był przeciw.


Opcje

Info

2 komentarze do “Od września drożej za wodę”

22 09 2009
admin (11:49:22) :

Mam nadzieję że wraz z wyrównaniem cen, nastąpi wyrównanie ciśnienia, gdyż obecnie w wyżej położonych gospodarstwach, ciśnienie wody jest zdecydowanie zbyt niskie!

10 10 2009
admin (12:45:56) :

Okazuje się, że sytuacja jest inna – w moim przypadku zawór przed przyłączem nie był dobrze odkręcony, zaś filtr wody – ok. Więcej w artykule Koniec problemów z wodą.

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>