Kraków: podejrzenie zgonu na świńską grypę

16 11 2009

szpital_uniwersyteckji_w_krakowieW nocy z soboty na niedzielę w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zmarł 26-letni mężczyzna. Lekarze uważają, że przyczyną zgonu są powikłania po świńskiej grypie.

Do krakowskiej placówki mężczyzna trafił ze szpitala w Myślenicach w ciężkim stanie. – Do szpitala w Myślenicach został przyjęty 9 listopada z powodu biegunki. Od tygodnia jednak skarżył się jednak na wysoką gorączkę, kaszel i osłabienie. Dwukrotnie był u lekarza rodzinnego – mówi Rafał Niżankowski, szef wojewódzkiego Sanepidu w Krakowie.

Lekarz rodzinny leczył go tydzień, szpital w Myślenicach pięć dni. Gdy trafił do kliniki w Krakowie jego stan pogarszał się z godziny na godzinę. O drugiej w nocy, pomimo sztucznej wentylacji i podawania tlenu zmarł, jako przyczynę zgonu podano zaburzenia oddychania. Odbyła się już sekcja zwłok, próbki trafiły do PZH w Warszawie.

– Chciałbym zwrócić uwagę wszystkich lekarzy na pacjentów, którzy zaczynają uskarżać się na trudności z oddychaniem. To krytyczny moment w przebiegu tej choroby. Powikłaniem świńskiej grypy jest zapalenie płuc. Dochodzi do niego albo na tle wirusowym, albo wirus toruje drogę chorobie bakteryjnej. Wielu osób świńską grypę przechodzi łagodnie, ale gdy dochodzi do powikłań płucnych jest niewiele czasu na pomoc – wyjaśnia doktor Niżankowski.Szansę chorego na przeżycie zwiększa podanie leków antywirusowych.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków


Opcje

Info

1 Odpowiedź do “Kraków: podejrzenie zgonu na świńską grypę”

18 11 2009
admin (10:35:14) :

Kraków: To nie świńska grypa zabiła pacjenta

Badania nie potwierdziły zakażenia wirusem A/ H1N1 u pacjenta, który zmarł w nocy z soboty na niedzielę w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

– Państwowy Zakład Higieny przesłał nam informację, że przyczyną zgonu nie był wirus świńskiej grypy – informuje Rafał Niżankowski, wojewódzki inspektor sanitarny w Krakowie. – A taką przyczynę podejrzewaliśmy, bo pacjent miał poważne zaburzenia oddychania, charakterystyczne dla grypy.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>