Balice: Wietnamski kolekcjoner falsyfikatów

5 02 2010

straznik_z_kolekcja_monet_nalezaca_do_pasazera

Zbiór 90 monet i sztabki metalu wyglądajace na srebro odkryli w bagażu podręcznym obywatela Wietnamu funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej podczas kontroli pasażerów na lotnisku w Balicach. Jak się okazało, były to podróbki.

41-letni obywatel Wietnamu, na stałe i legalnie zamieszkały w Krakowie, zamierzał wywieźć te przedmioty do Paryża, a po przesiadce na kolejny samolot – do Wietnamu. Monety umieszczone były w klaserach numizmatycznych, na pierwszy rzut oka wyglądały jak marki niemieckie i dolary amerykańskie (z wybitymi datami z przełomu XIX i XX wieku), peso meksykańskie, crowny bermudzkie, nowozelanckie i indyjskie, dolary z Hong Kongu i australijskie, franki szwajcarskie. Dodatkowo Wietnamczyk przewoził też sztabki metalu, przypominającego z wyglądu licencjonowane sztabki srebra.

Jak informuje rzecznik KOSG mjr Marek Jarosiński, przedmioty te zostały początkowo zakwestionowane, a posiadacz kolekcji przesłuchany. Podczas przesłuchania oświadczył, że kupił te przedmioty tanio na bazarze w Krakowie, nie potrafił jednak precyzyjnie wskazać okoliczności tego zakupu. Jak twierdził, lubi mieć takie podróbki monet i sztabek srebra i kolekcjonuje je.

Powołany do zbadania przedmiotów rzeczoznawca także orzekł, że są one bezwartościowymi falsyfikatami. Zbiór został więc pasażerowi zwrócony, bo żaden przepis nie zabrania kupowania i posiadania, a także przewożenia przez granicę falsyfikatów monet i sztabek niby-srebra.

Źródło: Gazeta Wyborcza Krakó


Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>