Początek Szlaku Papieskiego w Dąbrowie Szlacheckiej

24 03 2010

W sobotę 20 marca ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz spotkał się z wójtami gmin Czernichów, Liszki i Brzeźnica. Po uroczystej mszy świętej poświęcił Pastorały Papieskie.

– Dla Jana Pawła II wszystko kojarzyło się z historią, każde miejsce skłaniało go do spojrzenia w przeszłość. Gdy do Watykanu przybywali pątnicy, Ojciec Święty zawsze potrafił powiedzieć coś na temat regionów, z których przybywali – mówi Urszula Własiuk, prezes Fundacji Szlaki Papieskie. – Wędrówka po śladach Papieża – Polaka to dla mnie wędrówka stacjami polskiej historii. Ojciec Święty cenił nie tylko Tatry i Zakopane. Miał zawsze ciepłe słowo także dla Torunia, Gdańska czy Drohiczyna. Mówił przecież „Od Bałtyku aż po Tatry – sursum corda”– dodaje.

Fundacja Szlaki Papieskie została powołana jeszcze za życia Ojca Świętego, a jej celem jest wypełnianie prośby Jana Pawła II, wypowiedzianej w Nowym Targu w 1979 roku – „Pilnujcie mi tych szlaków”. Działa pod honorowym patronatem ks. kardynała Stanisława Dziwisza, a zajmuje się dokumentowaniem tras przemierzanych przez ks. Karola Wojtyłę oraz propagowaniem idei wędrowania połączonego z duszpasterstwem turystycznym. W ostatnim czasie do gmin, przez które przebiegają papieskie szlaki, dołączyły gminy Liszki, Czernichów i Brzeźnica. Wszędzie tam, gdzie istnieją udokumentowane ślady pobytu Ojca Świętego stawiane są pamiątkowe obeliski i Pastorały Papieskie. W gminie Czernichów papież Jan Paweł II gościł 12 razy. Jako biskup i kardynał nawiedzał parafie. W Rusocicach poświęcił również kamień węgielny pod budowę kościoła. Pamiątkowy obelisk, który przypominał będzie te wydarzenia stanie przy kościele parafialnym w Czernichowie. Szlak papieski zaś rozpocznie się w Dąbrowie Szlacheckiej i przebiegał będzie obok tutejszego kościoła, szkoły w Wołowicach, kaplicy różańcowej w Czernichowie a zakończy się przy promie.

W sobotę ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz spotkał się z wójtami gmin Czernichów, Liszki i Brzeźnica. Po uroczystej mszy świętej poświęcił Pastorały Papieskie.

Na maj zaplanowane zostało postawienie obelisku wraz z tablicą.


Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>