Duży maraton, duże kłopoty kierowców

24 04 2010

Rekordowa liczba biegaczy wystartuje w niedzielę w IX Cracovia Maraton. Do uczestnictwa w zawodach zgłosiło się 3,5 tys. osób, o tysiąc więcej niż rok temu. Kierowców czekają utrudnienia.

Maratończycy rozpoczną morderczy bieg w niedzielę o 9.30 z al. 3 Maja (tu też będzie meta). – Zawsze przy tego typu imprezach najtrudniej jest podejmować decyzję o przebiegu trasy. Nie da się jednak przeprowadzić tak dużej imprezy bez utrudnień komunikacyjnych – mówi Elżbieta Lęcznarowicz, wiceprezydent Krakowa i przewodnicząca komitetu organizacyjnego.

Trasa maratonu wiedzie m.in. ul. Piłsudskiego, ul. Podwale, al. Pokoju, al. Jana Pawła II. – Proszę mieszkańców o wyrozumiałość, bo utrudnienia w czasie biegu będą dosyć duże – mówi Henryk Kamski, wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. – Będziemy chwilowo wstrzymywać ruch. Jeśli okaże się to niemożliwe, pojazdy komunikacji miejskiej skierujemy na trasy zastępcze, a samochody będziemy zawracać – mówi Kamski (na których ulicach można spodziewać się kłopotów – czytaj w ramce poniżej). ZIKiT apeluje także, by nie parkować samochodów na trasie biegu.

W niedzielnym Cracovia Maraton na starcie zobaczymy między innymi Kenijczyka Juliusa Kipkorira Kilimo, który wygrał zeszłoroczną edycję z czasem 2:11:26. – Był to najszybszy bieg w Polsce w 2009 roku – informuje Edward Stawiarz, dyrektor sportowy maratonu. Oprócz Kipkorira Kilimo w biegu wezmą także inni czołowi maratończycy świata. – Cracovia Maraton to nie jest już jakiś egzotyczny bieg. W ciągu kilku lat może stać się jedną z lepszych imprez w Europie – uważa Dariusz Kaczmarski, koordynator biegu ds. sportowych.

Zanim jednak na trasę wybiegną maratończycy, w sobotę odbędzie się m.in. minimaraton (4,2 km, godz. 15) oraz maraton na rolkach (12 okrążeń wokół Błoń, godz. 16). Obydwa starty z al. 3 Maja. – Sobota wypełniona jest imprezami, które mają zachęcić młodych ludzi do wzięcia w przyszłości udziału w maratonie – mówi wiceprezydent Lęcznarowicz.

W Cracovia Maraton wezmą udział także niepełnosprawni. – W tej chwili swój udział zgłosiło 57 osób, z czego 7 to osoby niewidome i niedowidzące, pozostali to sportowcy na wózkach – mówi Bogdan Wąsal, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.

Niedzielne utrudnienia w ruchu

Al. Focha, al. 3 Maja, ul. Piłsudskiego, ul. Podwale, ul. Podzamcze, al. Pokoju od ronda Grzegórzeckiego (jezdnia w kierunku ronda Czyżyńskiego), al. Jana Pawła II (jezdnia od ronda Czyżyńskiego do ul. Bulwarowej), ul. Struga (pas od ul. Żeromskiego do al. Solidarności), ul. Żeromskiego (pas od ul. Struga do ul. Obrońców Krzyża), ul. Obrońców Krzyża (pas od ul. Obrońców Krzyża do ul. Bulwarowej), ul. Kocmyrzowska (pas od ul. Obrońców Krzyża do ul. Bulwarowej), ul. Bulwarowa (pas od ul. Kocmyrzowskiej do al. Jana Pawła II).

W czasie biegu część linii tramwajowych i autobusowych będzie kursowała po zmienionych trasach, szczegóły na stronie www.zikit.krakow.pl.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków


Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>