Para prezydencka na Wawelu obok Piłsudskiego

14 04 2010

Zmarła tragicznie para prezydencka spocznie na Wawelu. Metropolita krakowski nie ukrywał swojego zaskoczenia, gdy dowiedział się o propozycji rodziny. Prosił jednak, by “społeczeństwo, zwłaszcza Krakowa, przyjęło tę decyzję ze zrozumieniem”.
Informacja o tym, że ciała Lecha i Marii Kaczyńskich mają być pochowane na Wawelu pojawiła się w środę rano. O tym, że rodzina prezydenta zaproponowała na miejsce pochówku katedrę wawelską, krakowską kurię poinformował przedstawiciel rządu. Kardynał z oficjalnym ogłoszeniem tej decyzji czekał do popołudnia i rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim.

Tym, kto decyduje o pochówku w wawelskiej nekropolii, jest właśnie kard. Dziwisz – gospodarz katedry wawelskiej. – Metropolita jako kustosz katedry podporządkuje się woli rodziny i rządu – usłyszeliśmy w kurii. Tak się stało. Po południu kard. Dziwisz poinformował: – Cały dzień spędziliśmy na rozważaniach i dyskusjach. Ostatecznie zapadła decyzja, by prezydent, który zginął w wyjątkowych warunkach, po bohatersku, bo leciał do Katynia, by oddać w imieniu całego społeczeństwa hołd męczennikom, spoczął w miejscu najbardziej godnym, na Wawelu. Żeby spoczął tam razem z tymi, którzy się zasłużyli dla dobra naszej ojczyzny, od królów po bohaterów i wodzów. W ten sposób rodzina i społeczeństwo chcą go zapisać wśród wybitnych bohaterów naszego narodu.

Metropolita krakowski zaapelował także, by decyzja o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu jednoczyła Polaków. – Wierzę, że całe społeczeństwo przyjmie tę decyzję ze zrozumieniem. Ta decyzja powinna nas łączyć. Śmierć bohaterska nie powinna nas dzielić. Zostawmy partie, ugrupowania polityczne czy wyznaniowe. Jednoczmy się – mówił.

Jednak opinie w tej sprawie są podzielone. Nawet wśród hierarchów. Biskup Tadeusz Pieronek uważa, że o tym, czy zmarły tragicznie prezydent spocznie na Wawelu, powinien zdecydować naród. – Lech Kaczyński był prezydentem narodu, więc i naród powinien mieć szansę zabrania głosu w tej sprawie. I powinien być to głos decydujący. Podejmowanie decyzji na kolanie jest przedwczesne. Może dobrym rozwiązaniem byłoby pochowanie go tymczasowo w godnym miejscu, a trwały pochówek zostawić na późniejszy czas. Wawel to też pewne tradycje. Ostatnie pochówki to generał Sikorski i Piłsudski. W katedrze leżą królowie, królowe, ale nie ma prezydenta. Prezydenci są chowani w stolicy, a stolica została przeniesiona do Warszawy i to jest naturalne miejsce spoczynku prezydenta – powiedział “Gazecie”.

Jeszcze ostrzej sprawę pochówku na Wawelu komentuje prof. Jan Hartman, bioetyk z Collegium Medicum UJ. – Z przykrością muszę ocenić wybór Jarosława Kaczyńskiego jako wysoce niefortunny. Dla każdego człowieka było oczywiste, że będzie to kontrowersyjna decyzja i spotka się z wrzeniem społecznym. Brat tragicznie zmarłego prezydenta sam doprowadził w ten sposób do pęknięcia jedności narodowej, której doświadczyliśmy w ciągu ostatnich kilku dni. Prezes PiS zdecydował się najwyraźniej na ruch polityczny i wizerunkowy.

Prezydent Jacek Majchrowski, pytany o kontrowersje wokół prezydenckiego pochówku, mówił: – Pamiętajmy, że chowamy głowę państwa, która uosabia majestat Rzeczypospolitej. Prezydenta, który zginął podczas pełnienia służby.

Prezydent Krakowa przypomniał, że każdy pochówek na Wawelu miał swoich zwolenników i przeciwników. Przyznał jednak, że powagi pogrzebowej uroczystości mogą odebrać kontrowersje i protesty, które wywołała decyzja o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu. – Sądzę, że powinniśmy się zjednoczyć w tej chwili i w powadze oczekiwać na pogrzeb. Powinniśmy też przestać dywagować, czy Lech Kaczyński powinien być pochowany na Wawelu, czy nie, bo przez dywagacje powracamy do sytuacji sprzed 10 kwietnia – dodał.

Pogrzeb prezydenta i jego żony odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 14 w Bazylice Mariackiej. Potem kondukt żałobny przejdzie ulicami Krakowa na Wawel, gdzie trumna ze zwłokami prezydenckiej pary spocznie w krypcie, w której znajduje się sarkofag marszałka Piłsudskiego. Tutaj od 1936 r. znajduje się mauzoleum I Marszałka Odrodzonej Rzeczpospolitej, Naczelnika Państwa Polskiego – Józefa Piłsudskiego.

Już wieczorem przeciwko decyzji kardynała Dziwisza protestowało pod kurią kilkaset osób.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków


Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>