Powódź 2010 – Wołowice, Czernichów

18 05 2010

18.05.2010 – Na zdjęciu zalane przysiółki Grotowa, Na Brzegu, Zawierzbie i Wędzoce należące do Wołowic oraz minimalnie Dąbrowa Szlachecka.

ALARM PRZECIWPOWODZIOWY NA TERENIE GMINY CZERNICHÓW – CAŁODOBOWY TELEFON ALARMOWY: 12-270-21-05

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII.

Wójt Czernichowa Szymon Łytek ogłosił alarm przeciwpowodziowy w całej gminie. Wylewają prawie wszystkie potoki. Najgorzej jest w Czernichowie-Pasiece, Kłokoczynie i Rusocicach. Zamknięta jest droga w Wołowicach-Grotowej. Woda podeszła do budowanej oczyszczalni ścieków, zalała też boisko “Orlik”a w tej miejscowości. Miało być oddane do użytku 14 czerwca.

Miejsca do ewakuacji mieszkańców wyznaczyliśmy w szkołach w: Czernichowie, Kamieniu, Przegini Duchownej, Wołowicach. Jeśli będzie potrzeba, to będą dla nich przygotowane posiłki – zapewnia Szymon Łytek, wójt gminy Czernichów. Na razie pojedyncze osoby zdecydowały się na opuszczenie podtopionych domów, m.in. z Kamienia i przysiółka Pasieki w Czernichowie. Nie skorzystały jednak z oferty gminy, tylko pojechały do swoich rodzin.

Miejsca w szkole w Kryspinowie czekają na powodzian z Piekar i Kryspinowa. – W razie potrzeby, możemy uruchomić inne miejsca – mówi Wacław Kula, wójt lisieckiej gminy.

MAL-BUS INFORMACJA !!!

W związku z zaistniałą sytuacją powodziową zawieszone zostają do odwołania kursy na trasie Spytkowice – Kraków.

Autobusy linii Kamień – Kraków kursują na Nowy Kleparz.

Linia Czernichów kursuje: Czernichów – Wołowice Kaplica – Rączna Podlas – Rączna Kościół – Jeziorzany Kaplica – Ściejowice – Liszki – Kryspinów – Kraków.( Nie kursuje na trasie: Wołowice Grotowa – Zawierzbie – Jeziorzany Górskie Domy.

Autobusy linii Przeginia Duch. kursują: Przeginia – Czernichów – Wołowice – Dąbrowa Szl. – Rączna Centrum – Rączna Kaplica – Liszki Poczta – Kryspinów – Kraków.

Linia Zalas bez zmian.

W gminie Czernichów jak poinformował wójt Szymon Łytek, przygotowano miejsca w czterech szkołach, w: Czernichowie, Kamieniu, Przegini Duchownej, Wołowicach.

W Liszkach wójt Kula zwrócił się do lekarzy o pełnienie w okresie zagrożenia powodziowego całonocnych dyżurów w przychodni. Na co dzień placówka ta nie świadczy usług całodobowych.

Zamknięto szkołę podstawową w Piekarach (do której nie ma dojazdu od węzła Mirowskiego) oraz SP w Jeziorzanach i gimnazjum w Liszkach. W pozostałych gminach dotychczas funkcjonują wszystkie placówki oświatowe.

Nieprzejezdne drogi

Nie ma dojazdu do Radziszowa ani od strony Skawiny, ani Rzozowa. Wola Radziszowska jest całkowicie odcięta od dróg. Zamknięta jest też droga powiatowa z Kopanki Przeryte do Ochodzy.

W gm. Igołomia-Wawrzeńczyce nieprzejezdna jest droga powiatowa Stręgoborzyce-Wygnanów. Wylał się na nią potok Ropotek.

W gm. Liszki zamknięto drogę powiatową w Piekarach, któe zostały zalane przez przepływający przez nie potok.

W gm. Czernichów wszystkie drogi były do wczoraj przejezdne, ale zamknięto kilka lokalnych dróg, np. Jeziorzany-Wołowice.

Trzy pytania do MARIANA PASZCZY, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Adam Najder, burmistrz Skawiny czeka na transporter wojskowy, potrzebny do ewentualnej ewakuacji odciętych mieszkańców, głównie Woli Radziszowskiej, czy dostarczania im żywności. Kiedy trafi do gminy?

– Powinien być we wczesnych godzinach rannych, bo jest sprowadzany z Niska, odległego o 200 km od Skawiny. Przyjadą też cztery łodzie saperskie i 16 żołnierzy do pomocy. Wczoraj starosta ogłosił alarm przeciwpowodziowy w gminach: …

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY CZERNICHÓW

INFORMUJEMY, IŻ POGŁOSKI (ZWŁASZCZA PODAWANE PRZEZ MEDIA) O PRZYGOTOWANIU DO WYSADZENIA WAŁÓW WIŚLANYCH POWYŻEJ KRAKOWA, W TYM WAŁÓW LEŻĄCYCH WZDŁUŻ MIEJSCOWOŚCI WOŁOWICE, CZERNICHÓW, KŁOKOCZYN, RUSOCICE I KAMIEŃ, SĄ NIEPRAWDZIWE.

SZTAB ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO PROWADZI CAŁODOBOWY MONITORING WAŁÓW, POZIOMU RZEKI. W STAN POGOTOWIA POSTAWIONE SĄ WSZYSTKIE SŁUŻBY OBRONY CYWILNEJ. DOSTĘPNY JEST CAŁODOBOWY TELEFON 12-270-21-05. PRZEZ CAŁĄ DOBĘ MOŻNA RÓWNIEŻ ZGŁASZAĆ SIĘ OSOBIŚCIE DO URZĘDU GMINY CZERNICHÓW.

UWAGA!!!

W związku z podtopieniami budynków w gminie Czernichów informuję, że mieszkańcy z utrudnionym przez wodę dojściem do swoich domów i dróg będą mogli skorzystać z noclegu w Szkołach:

– mieszkańcy miejscowości Dąbrowa Szlachecka, Wołowice, Zagacie – Szkoła w Wołowicach;

– mieszkańcy miejscowości Rusocice i Kamień – Szkoła w Kamieniu;

– mieszkańcy miejscowości Czernichów i Kłokoczyn – Szkoła w Czernichowie;

Chętni sami muszą zaopatrzyć się w artykuły pierwszej potrzeby (bielizna, lekarstwa, śpiwór, jedzenie, dokumenty) i swój pobyt wcześniej zapowiedzieć w Urzędzie Gminy pod numerem telefonicznym:

12 – 270 – 21 – 05

Zapotrzebowanie na piasek i worki przeciwpowodziowe zgłaszać pod w/w numer.

Przed ewentualna ewakuacją proszę dobrze zabezpieczyć swój dom: powyłączać wszystkie instalacje i media. Zamknąć okna i drzwi. Opuszczone mienie zgłosić do Urzędu pod ww. numer gdyż będzie dozorowany przez policję.

17.05.2010 ALARMY POWODZIOWE W GMINIE CZERNICHÓW

Od 16 maja 2010 roku na terenie gminy Czernichów obowiązuje ALARM PRZECIWPOWODZIOWY. W akcji zabezpieczania zagrożonych terenów, domów, przejazdów  uczestniczą  Ochotnicze Straże Pożarne. W Urzędzie Gminy Czernichów uruchomiono całodobowy telefon –  122702105, pod którym można zgłaszać informacje o podtopieniach, zagrożeniach, wezwać pomocy.

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII.

Źródła: Strona Gminy Czernichów, Dziennik Polski 17-19.05.2010


Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>