Warsztaty wyrabiania papieru

10 05 2010

Uczniowie szkół z Wołowic, Kłokoczyna i Czernichowa mieli okazję przenieść się w przeszłość. Pod okiem „mnicha” samodzielnie wyrabiali papier, lakowali go, a następnie pisali gęsim piórem. To za sprawą warsztatów, które Kalander w Czernichowie prowadziła firma „Kalander” z Gliwic.

Pomysłodawcą warsztatów była Ewa Pajor, kierownik biblioteki w Czernichowie. Ona też zadbała o zaproszenie do Czernichowa ludzi, przed którymi papier czerpany nie ma tajemnic. Blisko 200 uczniów klas I do IV ze szkół z Wołowic, Kłokoczyna i Czernichowa samodzielnie wytwarzało papier czerpany. Pod okiem „mnicha” najpierw zmieniali namoczoną celulozę w arkusz, następnie odciskali nadmiar wody w zabytkowej prasie. Po wyschnięciu papieru, najmłodsi lakowali go lakiem sporządzonym z żywicy i kredy, a następnie barwili oraz pisali gęsim piórem. Zabawa była wspaniała. Najmłodsi mieli okazję nie tylko bawić się, ale i poznać sekrety wytwarzania papieru czerpanego. Przekonali się, że nie jest to łatwe. Zwłaszcza pisanie gęsim piórem okazało się prawdziwa sztuką. Mogli przy okazji obejrzeć zabytkowe przedmioty, którymi przed laty posługiwano się przy wyrobie papieru.

Warsztaty odbyły się w ramach Tygodnia Bibliotek. Uczniowie innych szkół z terenu gminy będą w nich uczestniczyć w październiku.

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII – Serwis Informacyjny Gminy Czernichów (Źródło)


Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>