Ewakuacja na piątkę z plusem

29 09 2010

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII

24.09.2010. Ten dzień miał być dla uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Czernichowie taki, jak każdy inny. I byłby, gdyby nie fakt, iż na piętrze szkoły woźny zauważył ogień. Natychmiast zawiadomił dyrektora placówki. Ten zatroszczył się o uczniów i uruchomił procedurę alarmową. Uczniowie bezpiecznie opuścili szkołę. Na miejscu natychmiast zjawili się strażacy z gminnych OSP i Krakowa. Rozpoczęło się gaszenie płonącego budynku – tak właśnie przebiegały w piątek ćwiczenia  w ZPO w Czernichowie. Alarm był fikcją. Nauka ratownictwa i mądrej ewakuacji – prawdą.

Nim w szkole rozpoczęła się ewakuacja, nauczyciele i dyrektorzy gminnych szkół i przedszkoli uczestniczyli w szkoleniu. Nauczyli się w jaki sposób zarządzić ewakuację, o co zadbać i w jaki sposób zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.

W piątek mieli okazję sprawdzić wiadomości w praktyce. Ewakuacja dzieci i nauczycieli przebiegła wzorowo. Uczniowie w spokoju opuścili klasy i szkołę. Wszyscy spotkali się przy kościele. Dyrektor zadbał również o to, by ze szkoły wyniesiono najważniejsze dokumenty. Przy kościele nauczyciele sprawdzili czy wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę. Tu okazało się, że brakuje 2 osób. Strażacy błyskawicznie dotarli do uwięzionych na piętrze szkoły jej dwóch pracowników. Przy pomocy 30-metrowej drabiny zamontowanej na „Magirusie” bezpiecznie opuścili ich na ziemię. Poradzili sobie także z ogniem. A dla uczestników ćwiczeń przygotowali pokazy. Czesław Wrona, mieszkaniec gminy, przywiózł na szkolne boisko 2 samochody. Strażacy zademonstrowali w jaki sposób uwolnić uwięzione w nich ofiary wypadku samochodowego, a także jak je ugasić. Otrzymali olbrzymie brawa za brawurową akcję. Na koniec chętni mogli sprawdzić jak wygląda Czernichów z wysokości 30 metrów.

– Takie ćwiczenia są nam niezwykle potrzebne. Uczą  jak poradzić sobie w sytuacji zagrożenia, jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo – podkreślali dyrektorzy gminnych placówek oświatowych. – Co rusz oglądamy w telewizji drastyczne relacje z miejsc, gdzie ludzie ponieśli śmierć, gdyż dali się ponieść panice. Gdyby wcześniej uczestniczyli w ćwiczeniach takich jak my, gdyby ktoś zadbał o ich przeszkolenie, ofiar pewnie by nie było. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym strażakom za ich ciężką pracę i czas jaki nam poświęcili.

Warto zaznaczyć, że wszyscy druhowie ze straży pożarnych działających w gminie pracowali i pracują społecznie. By uczestniczyć w ćwiczeniach, w swych zakładach pracy poprosili o urlop. Niekiedy bezpłatny. Dzięki temu mogli zadbać o to, by najmłodsi mieszkańcy Czernichowa poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Wiele mówi się o młodzieży. Że zła, że nie docenia tego, co się dla niej robi. Czernichowska młodzież jest inna – za zaangażowanie, czas i ciężką pracę w prażącym słońcu podziękowała strażakom brawami.

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII

Źródło: Strona Gminy Czernichów – środa 29 wrzesień 2010


Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>