Po co nam jest ten powiat…

21 02 2011

KONTROWERSJE. Gminy – kosztem swoich inwestycji – chcą dofinansować remonty dróg powiatowych. Ale nie wiadomo, czy powiat zechce przyjąć od nich pieniądze.

Program drogowy “Inicjatywy Samorządowe” nie schodzi z ust samorządowców gmin w powiecie krakowskim. Przypomnijmy, w budżecie na ten rok powiat nie przeznaczył żadnej kwoty na modernizację dróg powiatowych w gminach w ramach “IS-ów”. Program polega na dofinansowaniu przez samorządy gminne połowy koszty remontów nawierzchni czy budowy chodników.

Gminy miały wyznaczony przez powiat termin składania wniosków w lecie zeszłego roku. Kwoty na wspólne remonty zapisały w swoich budżetach na bieżący rok. Tymczasem okazało się, że władze powiatu nie chcą przyjąć ich pieniędzy i zamierzają wycofać się z programu. – My też ich nie mamy środków, ale kosztem naszych inwestycji dajemy powiatowi na jego zadania – denerwują się szefowie gmin. Zaznaczają, że z ich pieniędzy powiat powinien się cieszyć. – O unijne dotacje, nie zawsze wynoszące 50 procent, wszyscy łącznie z powiatem się dobijają i są dumni, że udało się je pozyskać. Wiadomo, że wnioski są skomplikowane, trzeba je rozliczać w określonym trybie i terminie. Z “IS-ami” nie trzeba tego robić. To są gotowe pieniądze od nas. Czy pachną inaczej, niż unijne? – burmistrzowie i wójtowie nie szczędzą cierpkich uwag pod adresem powiatu.

– Powiat ma lepszą sytuację finansową, niż gminy i mniejsze zadłużenie. Nam nie jest na rękę dawać mu pieniądze, bo mamy trudny budżet i wielką inwestycje – budowę kanalizacji i duże szkody powodziowe – mówi Szymon Łytek wójt gminy Czernichów. – Ubolewam nad zamiarem wycofania się powiatu z “IS-ów”. Nie mamy dróg gminnych w tak złym stanie, w jakim są powiatowe – twierdzi Józef Rysak, wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.

Więcej w Dzienniku Polskim – poniedziałek 21 luty 2011 http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/powiat-krakowski/1121705-po-co-nam-jest-ten-powiat.html,0:pag:2,0:pag:1#nav0


Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>