Gminy przygotowują się do opłat za wywóz śmieci

11 09 2012

GOSPODARKA ODPADAMI. Większość samorządów skłania się do wprowadzenia stawek od każdego mieszkańca.

Od 1 lipca przyszłego roku samorządy będą odpowiedzialne za gospodarkę odpadami. – Przestaną obowiązywać umowy z firmami je wywożącymi, a gmina stanie się właścicielem odpadów i będzie za nie odpowiedzialna – informuje Stanisław Żak, wiceburmistrz Skawiny, która jest już mocno zaawansowana w pracach nad wdrożeniem nowej Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Mieszkańcy otrzymali ulotki-poradniki informujące o sposobie segregacji i adresach firm zajmujących się odpadami niebezpiecznymi.

Nowa ustawa wprowadza sporo zmian, ale też jak twierdzą szefowie gmin, stworzy wiele problemów i spowoduje dodatkowe koszty.

– Gmina, jako właściciel śmieci, musi je sprzątnąć, ale nie będzie miała odpowiednich instrumentów do ściągania należności za ich wywóz – tłumaczy Szymon Łytek, wójt Czernichowa. – Obecnie, jeśli właściciel posesji nie zapłaci firmie wywozowej, to ona nie odbierze odpadów. Gmina natomiast będzie musiała to zrobić. Spodziewam się dużego zamieszania, bo przecież za brak wpłaty kilkudziesięciu złotych nie pójdziemy do sądu.

więcej w Dzienniku Polskim – 11.09.2012:

http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/region-podkrakowski/1239676-gminy-przygotowuja-sie-do-oplat-za-wywoz-smieci.html


Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>