Ostrożnie z zakupem tunera DVB-T

29 10 2012

W „Dzienniku Gazecie Prawnej” pojawił się artykuł o zalewających nasz rynek tunerach DVB-T, które nie są zgodne z ustalonymi dla Polski wymogami technicznymi. Urządzenia te są bardzo tanie (60 – 70 zł) i reklamowane jako idealne do odbioru sygnału cyfrowego, ale często okazuje się, że nie obsługują HDTV, nie odczytują audiodeskrypcji, nie wyświetlają napisów dla niesłyszących, mają problemy z dźwiękiem. Wiele takich tunerów jest sprzedawanych na Allegro lub przez inne serwisy aukcyjne.

Ciężko oszacować, jak dużo takiego sprzętu jest dziś na rynku. W sprzedaży jest cała masa dekoderów i tunerów, które zupełnie nie nadają się do odbioru nowej telewizji – potwierdził „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Janusz Sulisz, redaktor naczelny magazynu SAT Kurier. – Po pierwsze, sporo sprowadzono z krajów europejskich, które dopadł kryzys gospodarczy i w których taki sprzęt jest masowo wyprzedawany. Czasem jest to nawet sprzęt dosyć dobrych firm, ale zupełnie nieprzydatny na polskim rynku. Druga część to dekodery praktycznie przemycone z Chin. Tych jest zatrzęsienie – dodaje Sulisz.

Nie ma możliwości, by legalny, zgodny z wymogami dekoder kosztował mniej niż 80 złotych. Same opłaty patentowe wynoszą 10 dolarów od sztuki – wyjaśnił Sulisz. – Każda niższa cena musi być już z założenia podejrzana i wywoływać wątpliwości.

We wrześniu 2012 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął kontrolę urządzeń do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i tworzy spis podróbek, które trafiają na rynek. Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że UKE będzie wnikliwie przyglądać się wszystkim urządzeniom dostępnym na rynku. Zakończenie kontroli jest planowane na połowę grudnia 2012 roku, dodał. Warto uważać przy zakupach i dogłębnie sprawdzać, czy kupowany sprzęt spełnia wszystkie wymogi – także te dotyczące odpowiednio niskiego zużycia energii, podkreślił Strzałkowski.

Jak wylicza UKE, w nowy sprzęt musi się zaopatrzyć około 3 mln osób.

źródło: satkurier.pl

Polecamy tuner DVB-T FERGUSON ARIVA T-65 HD dostępny w lokalnej firmie www.vilnet.eu w cenie 150zł brutto.

UKE informuje, które dekodery telewizji naziemnej spełniają wymogi

Urząd Komunikacji Elektronicznej id 1 października do 15 listopada sprawdzał, które oferowane w Polsce dekodery do odbioru sygnału telewizji naziemnej spełnia normy w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej. Celem było określenie, czy urządzenia nie wywołują zaburzeń, które miałyby wpływ na inne urządzenia w okolicy, posiadają odpowiednie oznaczenia zgodności CE i deklarację zgodności z wymaganiami zasadniczymi wystawioną przez producenta, a także czy są odpowiednio energooszczędne (wytyczne Ekoprojektu). 27 urządzeń testowano w laboratoriach Urzędu, egzaminu nie zdało zaledwie 6 urządzeń:

  • Apollo AHD 115 — nie spełnia wymagań w zakresie natężenia pola zaburzeń
  • Korr HD 128 — nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych
  • Manta DVBT012 — nie spełnia wymagań w zakresie mocy zaburzeń radioelektrycznych, wypromieniowanych przez przewód sieciowy
  • Goclever DVB-T 200 — nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych
  • Vakoss DB-642 — nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych
  • Blow 4705 HD — nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych

Konkretne normy, z którymi niezgodne są powyższe urządzenia, znaleźć można na stronie UKE – http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id=168&news_id=8472&layout=3&page=text. Możliwe, że zostaną one całkowicie wycofane z polskiego rynku, a na oferujące je sklepy zostanie nałożona kara pieniężna. Jeszcze w przypadku czterech dekoderów Urząd stwierdził drobne uchybienia formalne, ale pracuje nad ich rozwiązaniem z producentami.

Na przyszły rok zaplanowane zostały stałe kontrole urządzeń, które umożliwiają odbiór nie tylko naziemnej telewizji cyfrowej, ale także satelitarnej lub kablowej.

Źródło: dobreprogramy.com


Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>