Jest nowy podział gminy na jednomandatowe okręgi wyborcze, ale…
10 12 2012Jak sygnalizowaliśmy we wrześniowym numerze Orki, nowy Kodeks wyborczy zobowiązał rady wszystkich miast i gmin do dokonania podziału gminy na okręgi wyborcze zgodnie ze znowelizowanymi przepisami.
Podział ten, w naszym przypadku, uwzględniać ma dwa podstawowe kryteria – granice sołectw oraz jednolitą normę przedstawicielstwa, obliczoną przez podzielenie liczby mieszkańców gminy przez liczbę radnych wybieranych do danej rady. Aby utworzyć w gminie Czernichów 15 jednomandatowych okręgów wyborczych, należało największe miejscowości podzielić na 2, a nawet na 3 okręgi wyborcze, a najmniejsze połączyć z większymi. Rada Gminy Czernichów na październikowej sesji podjęła w tej sprawie uchwałę, której ustalenia prezentujemy niżej. Kilka dni później 20. osobowa grupa mieszkańców złożyła do Komisarza Wyborczego w Krakowie skargę …, a ten wezwał radę gminy do zmiany tej uchwały, zarzucając jej naruszenie jednego z zapisów zawartych w Wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej, który mówi, że „co do zasady nie powinno się tworzyć okręgów wyborczych składających się z jednostki pomocniczej gminy i części innej jednostki pomocniczej gminy (…), pozostawiając jednak pewne dopuszczalne wyjątki. Spór dotyczy okręgu nr 12, powstałego z połączenia sołectwa Czułówek z częścią sołectwa Rybna. Pokreślić należy, że Komisarz Wyborczy nie kwestionuje zgodności podjętej uchwały z ustawowymi przepisami Kodeksu wyborczego, a jedynie z jednym z zapisów wytycznych PKW, które są wprawdzie wiążące dla organów wyborczych, ale ani wójt, ani rada gminy takimi organami nie są. Przedstawiając Radzie Gminy Czernichów i Komisarzowi Wyborczemu w Krakowie projekt podziału gminy na okręgi wyborcze Wójt przytoczył szereg merytorycznych argumentów przemawiających za takim właśnie podziałem w odniesieniu do okręgu nr 12, a to:
- spójność terytorialna obszaru,
- więzi społeczne (ten sam obwód szkol-ny w szkole podstawowej i gimnazjum, ta sama parafia, ośrodek zdrowia itp.),
- spójność funkcjonalna (wspólna infrastruktura komunalna i drogowa),
- równa reprezentacja liczebna mieszkańców obu wsi.
Jedyne alternatywne rozwiązanie, polegające na podzieleniu sołectwa Rybna na 3 samodzielne okręgi wyborcze oraz połączenie sołectwa Czułówek z sołectwem Nowa Wieś Szlachecka, nie tylko prowadziłoby do powstania okręgu wyborczego będącego sztucznym zlepkiem dwóch społeczności lokalnych, nie mających ze sobą wiele wspólnego z wyjątkiem geograficznego sąsiedztwa, ale też doprowadziłoby do naruszenia w istotny sposób zasady proporcjonalnej reprezentacji, gdyż powstały w taki sposób okręg wyborczy miałby niezwykle wysoki wskaźnik 1309 mieszkańców na 1 mandat, co stanowi 1,44 jednolitej normy przedstawicielstwa. Dla porównania: w najmniej licznym okręgu nr 13 – Wołowice I – na mandat przypada 696 mieszkańców, tj. 0,76 normy, czyli niemal o połowę mniej. Nie wchodząc tutaj w dalsze szczegóły zaznaczmy tylko, że przedstawiony tu podział gminy na okręgi wyborcze nie jest jeszcze ostateczny i może zostać zmieniony albo przez Radę Gminy na najbliższej sesji, albo przez Komisarza Wyborczego, jeśli nie uzna on przedstawionych przez wójta argumentów.
Źródło: Orka – listopad 2012: http://www.czernichow.pl/orka/112012.pdf
Ostatnio komentowane